Warto rozumieć oczywistości

Chciałem wszystkich serdecznie przywitać na moim blogu tym krótkim wpisem o tym, dlaczego warto rozumieć oczywistości.

Czym jest oczywistość?

Jeżeli czytasz blogi i książki ogólnorozwojowe, na pewno często spotykasz się tam ze zdaniami, które są w jakiś sposób oczywiste.
Powiedzmy sobie szczerze – większość tych „prawd” o tym jak polepszyć swoje życie, jest dla nas w ten czy inny sposób na tyle znana, że niekiedy dziwimy się, żę w ogóle ktokolwiek o tym musi pisać.

Jednak jak z wieloma rzeczami i tu tkwi haczyk – to, że coś jest oczywiste, nie od razu znaczy, że to robimy.

Oczywiście, że aby schudnąć, trzeba jeść zdrowo i dużo się ruszać; To oczywiste, że aby osiągnąć rezultat, trzeba dobrze zaplanować swoje działania.
A kiedy nie działamy wydaje nam się, że to brak motywacji, nasze lenistwo, silna wola…

Moje przekonanie jest takie, że jest to jednak bardziej sprawa zrozumienia, niż woli.

Czym jest zrozumienie?

Powiedzmy, że osoba, która wie, że palenie szkodzi, potrafi nadal palić, a osoba, która to rozumie – rzuca palenie z dnia na dzień.
Wiemy często, że nadmierna prędkość może doprowadzić do wypadku, ale to te momenty kiedy dochodzi do nas zrozumienie zagrożenia i naprawdę zdajemy sobie z tego sprawę – zwalniamy.

Dlatego własnie warto rozumieć oczywistości – gdy je rozumiemy, zaczynamy działać nie potrzebując motywacji czy też zmuszania się.

Tu powstaje kluczowe pytanie jak zrozumieć oczywistość?

Na pewno nie ma na to jednego skutecznego sposobu, jednocześnie wygląda na to, że trudno nam zrozumieć bez zanurzenia się w sytuacji.
Dopiero jak zachorujemy – wiemy jak cenne jest zdrowie, takie oczywiste sprawy jak oddychanie nosem, nagle okazują się codziennym marzeniem.

Stąd dochodzimy zatem do kluczowego – musisz zadziałać! Zrobić cokolwiek, chociażby mały krok w kierunku oczywistości. Ten mały krok będzie najprawdopodobniej wymagał od Ciebie wysiłku, dlatego warto wybrać krok jak najmniejszy. Po nim jednak, jest bardzo duża szansa, że kolejny wykonasz automatycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *